VC1812K401R060
Mfr.Part #
VC1812K401R060
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
VARISTOR 100V 400A 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q200, VC
Maximum DC Volts :
85V
Varistor Voltage (Max) :
110V
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
60V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Typ) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Capacitance @ Frequency :
580pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Min) :
90V
Tape and Reel (TR)
Current - Surge :
400A