VC1301510000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC1301510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
32A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
13
Color :
Green
Header Orientation :
Vertical
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
1.142 29.00mm
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Copper
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Mounting Flange
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.300 7.62mm
Type :
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels :
1
Termination Style :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VC1301510000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) VC Thermoplastic Tin Copper
VC1301510000G Overview
VC1301510000G Features
VC series
VC1301510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VC1301510000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM