VC1210K401R017
Mfr.Part #
VC1210K401R017
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
VARISTOR 27V 400A 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Maximum DC Volts :
22V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Energy :
1.8J
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
Automotive, AEC-Q200, VC
Mounting Type :
Surface Mount
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum AC Volts :
17V
Current - Surge :
400A
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Varistor Voltage (Typ) :
27V