VC121048H101TP
Mfr.Part #
VC121048H101TP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
TRANSGUARD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Voltage Tolerance :
10%
Length :
3.2mm
Operating Supply Voltage :
48V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Capacitance :
500pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max Surge Current :
250A
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (AC) :
34V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Varistor Voltage :
62V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Energy :
1.2 J
Max Voltage Rating (DC) :
48V
Published :
Clamping Current :
5A
Depth :
2.49mm