VC120648D101RP
Mfr.Part #
VC120648D101RP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
VARISTOR 62V 100A 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Width :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Voltage Tolerance :
10%
Energy :
0.40J
Peak Pulse Current :
100A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
ESD Protection :
yes
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Varistor Voltage (Max) :
68.2V
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Clamping Current :
1A
Published :
Max Output Current :
100A
Max Voltage Rating (DC) :
48V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
TransGuard®
Max Voltage Rating (AC) :
34V
Max Surge Current :
100A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
34V
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Operating Supply Voltage :
48V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance @ Frequency :
225pF @ 1kHz
Clamping Voltage :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Varistor Voltage (Min) :
55.8V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Capacitance :
225pF
Voltage - Rated DC :
48V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage :
62V