VC120605D150RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC120605D150RP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8.5V 150A 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Max Output Current :
150A
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
9 Weeks
Varistor Voltage (Min) :
6.8V
Case Code (Metric) :
Series :
TransGuard®
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Voltage - Rated DC :
5.6V
Clamping Current :
1A
Published :
Energy :
0.40J
Max Surge Current :
150A
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Varistor Voltage (Max) :
10.2V
Max Voltage Rating (DC) :
5.6V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated AC :
4V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Circuit RMS Voltage-Max :
4V
Capacitance @ Frequency :
3000pF @ 1kHz
Max Voltage Rating (AC) :
4V
Resistor Type :
VARISTOR
Operating Supply Voltage :
5.6V
Depth :
1.6mm
ESD Protection :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Width :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
3nF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
18V
Voltage Tolerance :
20%
Varistor Voltage :
8.5V