VC1001500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC1001500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.563 14.30mm
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder
Series :
VC
Pitch :
0.300 7.62mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - UL :
32A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - UL :
300V
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Contact Mating Finish :
Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Mounting Flange
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels :
1
Color :
Green
Datasheets
VC1001500000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) VC Thermoplastic Tin Copper
VC1001500000G Overview
VC1001500000G Features
VC series
VC1001500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VC1001500000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM