VC0603K300R030
Mfr.Part #
VC0603K300R030
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 47V 30A 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
160pF @ 1kHz
Current - Surge :
30A
Voltage - Rated AC :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Varistor Voltage (Min) :
42.3V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Maximum DC Volts :
38V
Energy :
0.10J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Typ) :
47V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
1
Series :
Automotive, AEC-Q200, VC
Varistor Voltage (Max) :
51.7V