VC0603K300R011
Mfr.Part #
VC0603K300R011
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 18V 30A 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Voltage - Rated AC :
11V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Surge :
30A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
14V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Capacitance @ Frequency :
210pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Max) :
19.8V
Published :
Varistor Voltage (Min) :
16.2V
Pbfree Code :
yes
Energy :
0.20J
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Typ) :
18V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA