VC05005A0000G
Mfr.Part #
VC05005A0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Type :
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
1.154 29.30mm
Color :
Green
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Contact Material :
Copper
Series :
VC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.300 7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Header Orientation :
Vertical
Current - UL :
41A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
VC05005A0000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) VC Thermoplastic Tin Copper
VC05005A0000G Overview
VC05005A0000G Features
VC series
VC05005A0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VC05005A0000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM