VC0401500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC0401500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
32A
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.300 7.62mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder
Packaging :
Bulk
Header Orientation :
90°, Right Angle
Type :
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
4
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Insulation Height :
0.563 14.30mm
Series :
Contact Tail Length :
0.197 5.00mm
Positions Per Level :
4
Number of Levels :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Mating Flange
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
VC0401500000G
Amphenol Anytek VC0401500000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 07-762 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
VC0401500000G Overview
VC0401500000G Features
07-762 series
VC0401500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VC0401500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM