VC030150B000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC030150B000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
3
Pitch :
0.300 7.62mm
Color :
Green
Termination Style :
Solder
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Current - UL :
32A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Type :
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Header Orientation :
90°, Right Angle
Feature :
Mounting Flange
Number of Levels :
1
Datasheets
VC030150B000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) VC
VC030150B000G Overview
VC030150B000G Features
VC series
VC030150B000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VC030150B000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM