VBT1045BP-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBT1045BP-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Position :
Single
Height :
4.83mm
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Series :
TMBS®
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
10A
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Number of Elements :
1
Length :
10.45mm
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature - Junction :
200°C Max
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
680mV @ 10A
Pin Count :
3
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 45V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Element Configuration :
Common Anode
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Current - Average Rectified (Io) :
10A DC
Width :
9.14mm
Base Part Number :
VBT1045
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
150°C
HTS Code :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Packaging :
Tube
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Gull wing
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Radiation Hardening :
No
Forward Voltage :
680mV
Max Surge Current :
160A
Average Rectified Current :
10A
Peak Reverse Current :
500μA
Number of Pins :
3
Datasheets
VBT1045BP-E3/4W
Vishay VBT1045BP-E3/4W
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 680mV @ 10A 200°C Max 500μA @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VBT1045BP-E3/4W Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 500μA volts.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 10A.There is no maximum value for 160A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 500μA.
VBT1045BP-E3/4W Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 500μA
VBT1045BP-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VBT1045BP-E3/4W applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB