VBSD1-S5-S3.3-DIP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBSD1-S5-S3.3-DIP
Manufacturer
Bel
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Power Output-Max :
1W
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
No
Input Voltage-Nom :
5V
Voltage - Output 1 :
3.3V
Isolation Voltage :
1kV
Number of Terminations :
4
Temperature Grade :
Other
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
3.3V
Output Power :
1W
Isolation :
Isolated
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
1W
Max Input Voltage :
5.5V
Length :
12.7mm
Feature :
SCP
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
9.906mm
Pbfree Code :
yes
Min Input Voltage :
4.5V
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDMA-T4
Efficiency :
72 %
Terminal Pitch :
2.54mm
Max Output Current :
300mA
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
7.62mm