VBO72-14NO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBO72-14NO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
PWS-D
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 72A PWS-D
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
4
Base Product Number :
VBO72
Published :
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
72A
Diode Type :
Single Phase
Base Part Number :
VBO72
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1400V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4kV
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Series :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1400 V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
750 A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Output Current-Max :
72A
Number of Terminals :
4
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
PWS-D
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
1.6V
Number of Phases :
1
Height :
30mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
820A
Package / Case :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
UPPER
Max Surge Current :
750A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Width :
42mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Chassis Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 150A
HTS Code :
Number of Pins :
IXYS Corporation
Case Connection :
Isolated
Surface Mount :
No
Length :
72mm
Mount :
Chassis Mount, Screw
Datasheets
VBO72-14NO7
Littelfuse VBO72-14NO7
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~150°C TJ 100μA @ 1400V 1.6V @ 150A 4-Termination 1-Phase PWS-D Bulk
VBO72-14NO7 Overview
Based on the base part number VBO72, a number of related parts can be identified.A PWS-D package electronic component is basically a type of electronic component.The reverse leakage current must be monitored and should not exceed 0 volts.Mounting method of the device is Chassis Mount, Screw.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures normal operation.Its maximum output voltage is 72A.Current surges should be monitored and not exceeded.
VBO72-14NO7 Features
PWS-D package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 72A
VBO72-14NO7 Applications
There are a lot of IXYS
VBO72-14NO7 applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A