VBO20-12NO2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBO20-12NO2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
4-Square, FO-A
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 31A FO-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Number of Pins :
4
Pbfree Code :
yes
Length :
28.9mm
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
VBO20
Forward Voltage :
1.8V
Supplier Device Package :
FO-A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 1200V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
28.9mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Peak Non-Repetitive Surge Current :
315A
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
4
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
315A
Element Configuration :
Single
Product Status :
Obsolete
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package :
Bulk
Peak Reverse Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Mounting Type :
QC Terminal
Package / Case :
4-Square, FO-A
Packaging :
Bulk
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
Height :
14.5mm
Max Surge Current :
300A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Diode Type :
Single Phase
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 55A
Forward Current :
31A
Current - Average Rectified (Io) :
31 A
Mount :
Screw
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Terminal Form :
Solder Lug
Published :
Datasheets
VBO20-12NO2
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -40°C~150°C TJ 300μA @ 1200V 1.8V @ 55A 4-Termination 1-Phase 4-Square, FO-A Bulk
VBO20-12NO2 Overview
When the forward voltage is set to 31A, the device operates.Basically, it's an electronic component with a 4-Square, FO-A package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and ensure Bridge rectifier does not exceed 0 .Screw represents the mounting method.In order to ensure normal operation, the temperature must be set to -40°C~150°C TJ.Monitor surge currents and limit them to zero.During its operation, this device is powered by a peak reverse voltage of 5mA.
VBO20-12NO2 Features
31A forward voltage
forward voltage of 31A
4-Square, FO-A package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
VBO20-12NO2 Applications
There are a lot of IXYS
VBO20-12NO2 applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A