VBM-360-48-CNF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VBM-360-48-CNF
Manufacturer
Bel
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
AC/DC CONVERTER 48V 360W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Input :
90V~264VAC
Type :
Enclosed
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
360W
Number of Outputs :
1
Protections :
OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
Series :
VBM-360 (360W)
Height :
40.64mm
Power (Watts) :
360W
Width :
87mm
Size / Dimension :
5.00Lx3.00W x 1.60 H 127.0mmx76.2mmx40.6mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Chassis Mount
Max Output Current :
7.4A
Operating Temperature :
-20°C~85°C With Derating
Output Voltage :
48V
Efficiency :
94%
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Approval Agency :
CE, cURus, GS
Ripple Voltage (Main Out) :
0.05303Vrms
Feature :
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Package / Case :
Metal
Applications :
ITE (Commercial)
Pbfree Code :
yes
Total Power Output-Max :
355W