VB40120C-E3/8W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB40120C-E3/8W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Application :
EFFICIENCY
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
TMBS®
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
250A
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Peak Reverse Current :
500μA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Forward Voltage :
880mV
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
HTS Code :
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 20A
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Number of Pins :
3
Average Rectified Current :
20A
Published :
Pin Count :
3
Forward Current :
40A
Max Operating Temperature :
150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Datasheets
VB40120C-E3/8W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 120V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB40120C-E3/8W Overview
In operation, this device will be set to 880mV volts forward.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 250A.In operation, this device will be set to 40A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 500μA V.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 500μA.
VB40120C-E3/8W Features
880mV forward voltage
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
VB40120C-E3/8W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB40120C-E3/8W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23