VB40100C-M3/8W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB40100C-M3/8W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Average Rectified Current :
20A
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Element Configuration :
Common Cathode
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Current-Max :
1000μA
Terminal Form :
Gull wing
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 20A
HTS Code :
Application :
EFFICIENCY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
250A
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
2
Published :
Number of Phases :
1
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
TMBS®
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
VB40100C-M3/8W
Vishay VB40100C-M3/8W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB40100C-M3/8W Overview
VB40100C-M3/8W Features
a forward voltage of 1000μA
a forward voltage of 1000μA
VB40100C-M3/8W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB40100C-M3/8W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23