VB40100C-M3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB40100C-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Supplier Device Package :
TO-263AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TMBS®
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 20A
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Average Rectified Current :
20A
Datasheets
VB40100C-M3/4W
Vishay VB40100C-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 100V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB40100C-M3/4W Overview
VB40100C-M3/4W Features
VB40100C-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB40100C-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23