VB20M120C-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB20M120C-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
20A 120V TO-263 TRENCH SKY RECT
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
TMBS®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700μA @ 120V
Datasheets
VB20M120C-M3/I
Vishay VB20M120C-M3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB20M120C-M3/I Overview
VB20M120C-M3/I Features
VB20M120C-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB20M120C-M3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23