VB10150C-M3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB10150C-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Non-rep Pk Forward Current-Max :
60A
Package / Case :
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Application :
EFFICIENCY
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature (Max) :
150°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.41V @ 5A
ECCN Code :
EAR99
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Output Current-Max :
5A
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 150V
Reverse Current-Max :
100μA
Series :
TMBS®
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
VB10150C-M3/4W
Vishay VB10150C-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 5A 150V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB10150C-M3/4W Overview
It is important to use a forward voltage monitoring system and to ensure that the forward voltage does not exceed 100μA volts.A maximum output voltage of 5A can be supported.
VB10150C-M3/4W Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 5A
VB10150C-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB10150C-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23