VA1812K801R020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VA1812K801R020
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 33V 800A 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
33V
Maximum DC Volts :
26V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Energy :
3.0J
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
Automotive, AEC-Q200, VA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Published :
Pbfree Code :
yes
Maximum AC Volts :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Surge :
800A
Varistor Voltage (Min) :
29.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Max) :
36.3V