V92451530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V92451530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 24POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Levels :
1
Current - UL :
12A
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Contact Mating Finish :
Tin
Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - UL :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.669 17.00mm
Series :
V9
Torque - Screw :
0.59 Nm (5.2 Lb-In)
Screw Size :
M3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.200 5.08mm
Feature :
Mating Flange, Retention Latches
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Strip Length :
6-7mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
24
Color :
Green
Datasheets
V92451530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Female Sockets V9 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
V92451530000G Overview
V92451530000G Features
V9 series
V92451530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V92451530000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM