V90451530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V90451530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 4POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6-7mm
Series :
V9
Number of Positions :
4
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300V
Torque - Screw :
0.59 Nm (5.2 Lb-In)
Type :
Receptacle, Female Sockets
Pitch :
0.200 5.08mm
Screw Size :
M3
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.669 17.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
DIN Rail
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color :
Green
Feature :
Mating Flange, Retention Latches
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
V90451530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Female Sockets V9 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
V90451530000G Overview
V90451530000G Features
V9 series
V90451530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V90451530000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM