V72C36T150BN
Mfr.Part #
V72C36T150BN
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Number of Terminations :
7
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Output 1 :
36V
Voltage - Input (Min) :
43V
Max Power Dissipation :
150W
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
4.17A
Voltage - Isolation :
3kV
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Base Part Number :
V72C36T150
Output Voltage :
36V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Power (Watts) :
150W
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Input (Max) :
110V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Mount :
Through Hole
Width :
36.83mm
Pin Count :
7
Efficiency :
87.9%
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
15.748mm
Input Voltage-Nom :
72V
Series :
MICRO (150W)
Datasheets
V72C36T150BN
Vicor V72C36T150BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD