V72C36H150BN
Mfr.Part #
V72C36H150BN
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Max Power Dissipation :
150W
Voltage - Input (Max) :
110V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
MICRO (150W)
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Power (Watts) :
150W
Voltage - Isolation :
3kV
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Output 1 :
36V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
V72C36H150
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
7
Number of Terminations :
7
Max Output Current :
4.17A
Efficiency :
87.9%
Voltage - Input (Min) :
43V
Height :
15.748mm
JESD-609 Code :
e4
Input Voltage-Nom :
72V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Output Voltage :
36V
Width :
36.83mm
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V72C36H150BN
Vicor V72C36H150BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD