V72C15T150BN3
Mfr.Part #
V72C15T150BN3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
Voltage - Input (Max) :
110V
Terminal Form :
PIN/PEG
Pin Count :
7
Type :
Isolated Module
Power (Watts) :
150W
Voltage - Output 1 :
15V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
15.748mm
Efficiency :
85.9%
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Base Part Number :
V72C15T150
Width :
36.83mm
Output Voltage :
15V
Package / Case :
Quarter Brick
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
10A
Voltage - Input (Min) :
43V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Input Voltage-Nom :
72V
ECCN Code :
EAR99
Series :
MICRO (150W)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Power Dissipation :
150W
Number of Terminations :
7
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
V72C15T150BN3
Vicor V72C15T150BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD