V72C15E150BN3
Mfr.Part #
V72C15E150BN3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
Height :
15.748mm
Voltage - Input (Min) :
43V
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
7
Efficiency :
85.9%
Max Power Dissipation :
150W
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Package / Case :
Quarter Brick
Input Voltage-Nom :
72V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Width :
36.83mm
1
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
10A
Series :
MICRO (150W)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Voltage - Input (Max) :
110V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
UL, CSA, TUV
Power (Watts) :
150W
Output Voltage :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output 1 :
15V
Pin Count :
7
Voltage - Isolation :
3kV