V72C12M150BN3
Mfr.Part #
V72C12M150BN3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Package / Case :
Quarter Brick
Input Voltage-Nom :
72V
Max Power Dissipation :
150W
Series :
MICRO (150W)
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Height :
15.748mm
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Input (Max) :
110V
Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
7
Efficiency :
86.3%
Power (Watts) :
150W
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Output Current :
12.5A
Base Part Number :
V72C12M150
Number of Terminations :
7
Width :
36.83mm
Voltage - Input (Min) :
43V
Datasheets
V72C12M150BN3
Vicor V72C12M150BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD