V72B3V3T100BN3
Mfr.Part #
V72B3V3T100BN3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Type :
Isolated Module
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Power Dissipation :
100W
Output Voltage :
3.3V
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Min) :
43V
Max Output Current :
30.3A
Terminal Form :
PIN/PEG
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Width :
55.88mm
Through Hole
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Pin Count :
9
Input Voltage-Nom :
72V
Voltage - Input (Max) :
72V
Height :
15.748mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
3.3V
Power (Watts) :
100W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
V72B3V3T100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Efficiency :
82.2%
Operating Temperature :
-40°C~100°C