V72B36T250BS3
Mfr.Part #
V72B36T250BS3
Description
DC DC CONVERTER 36V 250W
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Input (Min) :
43V
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
6.94A
Feature :
OVP, UVLO
Isolated Module
Pin Count :
9
Efficiency :
87.7%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Gold
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Height :
13.716mm
Voltage - Output 1 :
36V
Series :
MINI (250W)
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
9
Output Voltage :
36V
Input Voltage-Nom :
72V
Max Power Dissipation :
250W
Base Part Number :
V72B36T250
Voltage - Input (Max) :
72V
Power (Watts) :
250W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Package / Case :
9-DIP Module
Terminal Form :
PIN/PEG
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Datasheets
V72B36T250BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD