V72B36H250BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V72B36H250BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Min Input Voltage :
43V
Efficiency :
87.7%
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250W
Base Part Number :
V72B36H250
Series :
MINI (250W)
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
6.94A
Type :
Isolated Module
Max Operating Temperature :
100°C
Power (Watts) :
250W
Height :
15.748mm
Length :
57.912mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Output 1 :
36V
Feature :
OVP, UVLO
Width :
55.88mm
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Outputs :
1
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
43V
Max Output Current :
6.94A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
9-DIP Module
Max Input Voltage :
72V
Datasheets
V72B36H250BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD