V72B24H250BN3
Mfr.Part #
V72B24H250BN3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 24V 250W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Power Dissipation :
250W
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Series :
MINI (250W)
Base Part Number :
V72B24H250
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
24V
Height :
15.748mm
Width :
55.88mm
Package / Case :
9-DIP Module
Power (Watts) :
250W
Max Output Current :
10.42A
Voltage - Input (Max) :
72V
Output Voltage :
24V
Efficiency :
86.8%
Voltage - Input (Min) :
43V
Input Voltage-Nom :
72V
Datasheets
V72B24H250BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD