V72B15H250BG3
Mfr.Part #
V72B15H250BG3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 15V 250W
Width :
55.88mm
Output Voltage :
15V
Series :
MINI (250W)
Voltage - Input (Max) :
110V
Power (Watts) :
250W
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
86.3%
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Gold (Au)
Input Voltage-Nom :
72V
Max Output Current :
16.67A
Package / Case :
9-DIP Module
Max Power Dissipation :
250W
Voltage - Output 1 :
15V
Base Part Number :
V72B15H250
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Min) :
43V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Height :
15.748mm
Datasheets
V72B15H250BG3
Vicor V72B15H250BG3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD