V72B12M250BS3
Mfr.Part #
V72B12M250BS3
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Output 1 :
12V
Width :
55.88mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Height :
13.716mm
Max Output Current :
20.83A
Package / Case :
9-DIP Module
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Input (Max) :
72V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Series :
MINI (250W)
Output Voltage :
12V
Voltage - Isolation :
3kV
Base Part Number :
V72B12M250
Efficiency :
86.5%
Input Voltage-Nom :
72V
Power (Watts) :
250W
JESD-609 Code :
e4
Max Power Dissipation :
250W
Terminal Position :
Dual
Datasheets
V72B12M250BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD