V72B12M250BG
Mfr.Part #
V72B12M250BG
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Max Power Dissipation :
250W
Power (Watts) :
250W
Max Output Current :
20.83A
Series :
MINI (250W)
Base Part Number :
V72B12M250
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Isolation :
3kV
Package / Case :
9-DIP Module
Input Voltage-Nom :
72V
Width :
55.88mm
Height :
15.748mm
Efficiency :
86.5%
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Gold (Au)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Input (Max) :
110V
Output Voltage :
12V
Datasheets
V72B12M250BG
Vicor V72B12M250BG
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD