V72A8H300BN3
Mfr.Part #
V72A8H300BN3
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
Voltage - Input (Max) :
110V
Pin Count :
9
Base Part Number :
V72A8H300
Package / Case :
Full Brick
REMOTE SHUTDOWN
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Min) :
43V
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Series :
Maxi (300W)
Max Output Current :
37.5A
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Isolation :
3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
8V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Power (Watts) :
300W
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
ECCN Code :
EAR99
Height :
15.748mm
Voltage - Output 1 :
8V
Input Voltage-Nom :
72V
Max Power Dissipation :
300W
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Efficiency :
84.8%
Mounting Type :
Through Hole
Width :
55.88mm
Datasheets
V72A8H300BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD