V72A5H300BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V72A5H300BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Pin Count :
9
Base Part Number :
V72A5H300
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
300W
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
5V
Voltage - Input (Max) :
110V
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Output 1 :
5V
Feature :
OVP, UVLO
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Height :
15.748mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Efficiency :
85.5%
Terminal Form :
PIN/PEG
Series :
Maxi (300W)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Finish :
Gold
Package / Case :
Full Brick
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
300W
Packaging :
Bulk
Type :
Isolated Module
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
60A
Voltage - Isolation :
3kV
Input Voltage-Nom :
72V
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Min) :
43V
Width :
55.88mm