V72A36T400BN3
Mfr.Part #
V72A36T400BN3
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 36V 400W
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Input (Min) :
43V
Series :
Maxi (400W)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Base Part Number :
V72A36T400
Input Voltage-Nom :
72V
Voltage - Input (Max) :
110V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Package / Case :
Full Brick
Efficiency :
88%
Pin Count :
9
Max Output Current :
11.11A
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Terminations :
9
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Output 1 :
36V
Max Power Dissipation :
400W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Height :
15.748mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
400W
Output Voltage :
36V