V72A28T400BG3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V72A28T400BG3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Outputs :
1
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Output 1 :
28V
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Max) :
110V
Base Part Number :
V72A28T400
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
15.748mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
88.4%
Feature :
OVP, UVLO
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
28V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Input Voltage-Nom :
72V
Series :
Maxi (400W)
Packaging :
Bulk
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
3kV
Package / Case :
Full Brick
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Min) :
43V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Width :
55.88mm
Power (Watts) :
400W
Max Power Dissipation :
400W
Max Output Current :
14.28A
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~100°C