V72A15M400BN3
Mfr.Part #
V72A15M400BN3
Package / Case
Full Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 400W
Pin Count :
9
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Series :
Maxi (400W)
Through Hole
Power (Watts) :
400W
Feature :
OVP, UVLO
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Output 1 :
15V
Package / Case :
Full Brick
Base Part Number :
V72A15M400
Number of Outputs :
1
Width :
55.88mm
Input Voltage-Nom :
72V
Output Voltage :
15V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
110V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
15.748mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
9
Max Output Current :
26.67A
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Efficiency :
86.7%
Voltage - Input (Min) :
43V
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
V72A15M400BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD