V72A12T400BS
Mfr.Part #
V72A12T400BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
86.4%
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
43V
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
V72A12T400
Trim/Adjustable Output :
yes
Type :
Isolated Module
Voltage - Output 1 :
12V
Width :
55.88mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Number of Terminations :
9
Package / Case :
Full Brick
Terminal Finish :
Gold
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Pin Count :
9
Max Output Current :
33.33A
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Height :
13.716mm
Input Voltage-Nom :
72V
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
110V
Series :
Maxi (400W)
Applications :
ITE (Commercial)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Output Voltage :
12V