V72272500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V72272500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Header, Female Sockets
Termination Style :
Solder
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - UL :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Feature :
Mating Flange, Retention Latches
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
22
Number of Levels :
1
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Mating Finish :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.197 5.00mm
Series :
V7
Insulation Height :
0.748 19.00mm
Header Orientation :
Vertical
Datasheets
V72272500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Female Sockets V7 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
V72272500000G Overview
V72272500000G Features
V7 series
V72272500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V72272500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM