V71371500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V71371500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Header, Female Sockets
Current - UL :
10A
Feature :
Retention Latches
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder
Voltage - UL :
300V
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
V7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Header Orientation :
Vertical
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
13
Insulation Height :
0.748 19.00mm
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
V71371500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Female Sockets V7 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
V71371500000G Overview
V71371500000G Features
V7 series
V71371500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V71371500000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM