V56ZC2PX2855
Mfr.Part #
V56ZC2PX2855
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Product Category :
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Packaging :
Bulk
Series :
ZC
Max Surge Current :
250A
HTS Code :
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Max Voltage Rating (DC) :
45V
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage :
56V
Energy :
2.3J
Capacitance @ Frequency :
1035pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
35V
Mount :
Through Hole
Maximum AC Volts :
35V
Varistor Voltage (Typ) :
56V