V52231530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V52231530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 22POS 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
6mm
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
22
Pitch :
0.150 3.81mm
Color :
Green
Torque - Screw :
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series :
V5
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.524 13.30mm
Current - UL :
8A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Mating Flange
Screw Size :
M2
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Mating Finish :
Tin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
DIN Rail
Datasheets
V52231530000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
V52231530000G Overview
V52231530000G Features
V5 series
V52231530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V52231530000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM