V51331510000G
Mfr.Part #
V51331510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 13POS 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Contact Material :
Brass
Screw Size :
M2
Feature :
Mounting Flange
Pitch :
0.150 3.81mm
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
8A
Type :
Receptacle, Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6mm
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.524 13.30mm
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Board Mount
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
13
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Torque - Screw :
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
V5
Datasheets
V51331510000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Board Mount Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
V51331510000G Overview
V51331510000G Features
V5 series
V51331510000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V51331510000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM