V50951530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V50951530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 9POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
6-7mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.200 5.08mm
Contact Mating Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Size :
M3
Number of Positions :
9
Voltage - UL :
300V
Contact Material :
Brass
Feature :
Mating Flange
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Current - UL :
12A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
DIN Rail
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Series :
V5
Number of Levels :
1
Insulation Height :
0.709 18.00mm
Torque - Screw :
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Type :
Receptacle, Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
V50951530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
V50951530000G Overview
V50951530000G Features
V5 series
V50951530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V50951530000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM