V50331530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V50331530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 3POS 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
V5
Contact Mating Finish :
Tin
Torque - Screw :
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Current - UL :
8A
Number of Levels :
1
Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Feature :
Mating Flange
Number of Positions :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Size :
M2
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6mm
Pitch :
0.150 3.81mm
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
DIN Rail
Insulation Height :
0.524 13.30mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
300V
Datasheets
V50331530000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
V50331530000G Overview
V50331530000G Features
V5 series
V50331530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V50331530000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM